Tipy na cestu

Kam

Záleží na vašich osobních preferencích, dávných snech, doporučení známých… Všechny země Jižní Ameriky jsou pro nás nesmírně zajímavé a je nemožné i pro člověka, který je procestoval téměř všechny, říci: tato je nejlepší… Není. Je jiná. Krásná. A výběr je to opravdu těžký, navíc komplikovaný tím, že Jižní Amerika je návyková: kdo tam jednou byl, obvykle se chce vrátit. Jednou cestou si tedy můžete zadělat na další potíže v budoucnosti.

Kdy

Pokud si termín cesty můžete určit sami, zajímejte se o klima. Ve většině zemí přinejmenším pár měsíců v roce trvá období dešťů, a i když ne všude je v tomto období klima tak extrémní jako například v Patagonii, zbytečně nepokoušejte své cestovatelské štěstí: kromě chladu a věčně mokrých věcí mohou vaši cestu zkomplikovat i neprůjezdné silnice či uzavřená letiště… A hned nato si zjistěte, kdy je v dané lokalitě hlavní turistická sezóna: například v Peru je to červenec a srpen, kdy je období sucha, a zároveň celá Evropa i Severní Amerika mají prázdniny. A to znamená davy. Plná letadla, hotely, vlaky… Ne že by se to nedalo zvládnout, není to horší, než ve stejném období na Karlštejně, ale v nesmírných rozlohách Jižní Ameriky mi ty davy připadají nějak nepatřičnější než v přelidněné střední Evropě… Můžete-li, vyhněte se jim. Když už ne výběrem termínu, pak alespoň výběrem lokality.

Na jak dlouho

Na co nejdéle. Vážně. Výlet na Machu Picchu z Evropy se dá zvládnout za týden. Ale z toho 4 dny strávíte v letadle, nebudete se cítit dobře kvůli časovému posunu i kvůli nadmořské výšce, do níž se dostanete, a vrátíte se unavení a nespokojení: tohle je ta legendární říše Inků? Není. Tu musíte zažít. Vydat se po staré incké stezce přes sedlo Choquetacarpu. Dotknout se kamenných zdí Choquequiraa. Počkat, až se večer nad obzor vyhoupne Jižní kříž.... A to chce čas. Dopřejte si aspoň tři týdny, nebudete litovat.

S kým

Odpověď na tuto otázku je nejtěžší. Na takové cestě můžete získat nové přátele, ale i ztratit staré. A něco podobného lze říci i o iluzích. Je potřeba dobře odhadnout pro vás přijatelnou fyzickou i cestovatelskou náročnost cesty. A co od ní čekáte: jestli si chcete jen odškrtnout pár míst na "Gringo Trailu" nebo se vydat i na cesty méně prošlapané. Můžete jet sami, s partou přátel, s cestovkou na standardní zájezd, s cestovkou či s nezávislým průvodcem na zájezd připravený přesně na míru. Platí ovšem nepřímá úměra: čím méně peněz vynaložíte na cestu samotnou, tím více Vás bude stát času; jak už při přípravě, tak při organizaci cesty a řešení nečekaných situací na místě. Vaše znalosti regionu budou nutně velmi omezené, může se stát, že to nejhezčí místo celé vaší cesty neuvidíte, zůstane skryto pár metrů za hřebenem jen proto, že jste o něm nevěděli. Můžete mít potíže s místními průvodci či cestovkami, protože se pořádně nedomluvíte a nevíte, co lze za vámi zaplacené peníze rozumně požadovat. Ale i tak – klíčové je odhodlání a první krok, vše ostatní se dá vyřešit!

 

Fotogalerie

Otevřenýma očima

Prakticky po celé Jižní Americe již můžete cestovat tak, že neopustíte sterilní prostředí klimatizovaných prostor. Ale o tom se tady nic nedočtete.

Cestovat se dá totiž i jinak: blíž k přírodě, blíž k původním obyvatelům, blíž sami k sobě. A to vždycky trochu bolí. Ale jen tak najdete cosi, co ve vás přetrvá. Měsíce, roky, možná desetiletí.